Objavljamo dopis MO Kranj – V Kranju pomagamo družinam v stiski
Spoštovani,
leto, ki se počasi zaključuje, nam je vsem prineslo veliko sprememb in izzivov. A za nekatere je bilo še to obdobje še težje. Finančna obremenitev mnogih družin se je žal še okrepila, zato v Mestni občini Kranj (MOK) tudi letos na pobudo župana Matjaža Rakovca nadaljujemo humanitarni projekt V KRANJU DOBRO V SRCU MISLIMO. Pri tem dobrodelnem projektu sodelujemo z organizatorjema Zavodom za turizem in kulturo Kranj in Društvom prijateljev mladine Kranj ter z OŠ Simona Jenka, OŠ Matija Čop, OŠ Helene Puhar, OŠ Predoslje, OŠ Orehek, OŠ Stražišče, Društvom upokojencev Kranj in CSD Gorenjska, enota Kranj.
Zgodbe naših 28 družin, ki so se znašle v nezavidljivih okoliščinah, so težke (nekaj jih sledi v nadaljevanju). Epidemija je stiske še okrepila, predvsem zaradi večje brezposelnosti, strahovi staršev in otrok so veliki. Zato zdaj potrebujejo pomoč bolj kot kdaj koli prej. Z željo, da vsak od nas vidi svetlo prihodnost, in ker si sleherni človek zasluži dostojno življenje, k sodelovanju pozivamo vse, ki si to lahko privoščite, da pomagate z donacijami za najšibkejše.
Tisti, ki imate to možnost, stopite z nami na to dobrodelno pot in nam z dobrodelnimi sredstvi pomagajte vsaj malo omiliti stisko tistih naših občanov, ki nas ta hip najbolj potrebujejo.
Družinam lahko pomagate tako, da na številko 1919 pošljete sporočilo KRANJ5 in tako prispevate 5 evrov. Prispevate lahko uporabniki mobilnih storitev Telekoma Slovenije, A1, Telemach in T2. Pravila in pogoji za sodelovanje pri storitvi SMS-donacija so objavljeni na spletni strani www.visitkranj.si in tukaj.
Lahko pa s sklicem 500-21112020 nakažete prostovoljni prispevek na TRR Društva prijateljev mladine Kranj SI56 6100 0000 5487 540, odprtem pri Delavski hranilnici, d. d., Ljubljana.
Že vnaprej se vam iskreno zahvaljujemo in vam želimo vse dobro.
V nadaljevanju si lahko preberete nekaj pretresljivih zgodb:
#1: »Z desetletno hčerko živiva v materinskem domu, pred tem v varni hiši. Ni nama bilo lahko. Živeli sva v strahu. Zaradi težkih razmer v preteklosti se spopadam z depresijo in so dnevi, ko komaj vstanem. Vendar pa je upanje moja hčerka, moje sonce. Zaradi nje se trudim in vztrajam. Želim si, da bi tudi midve enkrat imeli varen in topel dom.«
#2: »Da sem čez dan lahko s svojim desetletnim sinom, delam ponoči. Živiva v občinskem stanovanju. Veliko nama pomagajo tudi v sinovi šoli, za kar sem res hvaležna. Moji skromni prihodki nama komaj zadoščajo za stroške in hrano. Težko je.«
#3: »Smo petčlanska družina in živimo v stari hiši, potrebni obnove. Trenutno vsi spimo v eni sobi, ki je hkrati tudi dnevni prostor. Iz meseca v mesec komaj shajamo.«
#4: »Sem babica treh mladoletnih vnukov, ki so ostali v moji oskrbi. S 500 evri pokojnine se trudim vsem trem priskrbeti osnovne stvari, saj se starša ne vključujeta v preživljanje otrok. Vse bi dala za njih. So skromni in sploh ne vem, kako naj jim omogočim vse, kar potrebujejo.«
#5: »Sem mamica, z dvema otroka, starima 7 in 8 let. S podporo strokovnih služb sem sebi in otrokoma zagotovila osnovno varnost in živimo v najemnem stanovanju. Se pa soočamo s hudimi osebnimi in finančnimi stiskami.«
#6: »Smo sedemčlanska družina iz Kranja, s štirimi šoloobveznimi in enim predšolskim otrokom. Sem mama invalidka III. kategorije. Ker mož zaradi hudih zdravstvenih težav ne more več opravljati dela, se preživljamo samo z mojo invalidnino. V pomoč nam je tudi otroški dodatek. Eden od najinih otrok pri razvoju potrebuje dodatno pomoč. Ne zmoremo več. Smo v hudi finančni stiski, zato nam humanitarni projekt predstavlja veliko upanje.«
#7: »Mož je imel do pred nekaj meseci še službo. Ko je zbolel za Covid-19, je bil nekaj časa v bolnišnici. Zaradi težav s pljuči in hrbtenico je bil dlje časa na bolniški. Potem je na žalost ostal brez službe. Imava štiri šoloobvezne otroke in enega predšolskega. Eden od njih ima lažjo motnjo v duševnem razvoju. Obstoj naše družine je ogrožen in za preživetje nujno potrebujemo finančno podporo.«
#8: »Smo štiričlanska družina z dvema šoloobveznima otroka. Mlajši otrok, za katerega skrbim, ima težjo motnjo v duševnem razvoju. Pri vsakodnevnih opravilih potrebuje stalno vodenje in nadzor. Epidemija nam je še dodatno zagrenila življenje. Korona je naredila svoje. Mož je ostal brez službe, zato se že nekaj mesecev preživljamo z nadomestilom, ki ga prejemam. Preživljamo res težke čase in ne zmoremo več.«
#9: Mladoletna deklica, osnovnošolka, je izgubila očeta, mati pa je imela dve možganski kapi. Za deklico skrbijo stari starši. Pesti jih huda finančna stiska. Živijo skromno in si želijo zdravja ter le toliko sredstev, da bi mali deklici lahko omogočili dostojno otroštvo.
#10: »Po končanem porodniškem dopustu še nisem dobila službe. Žal je mož v času epidemije izgubil službo. Imava dva otroka, ki obiskujeta osnovno šolo, ter dva vrtčevska. Mesečni stroški presegajo naše dohodke. Otroci imajo za šolo na daljavo vse pripomočke izposojene od šole. Kako zelo si želim, da bi jim lahko omogočila lepše življenje.«
#11: »Z dvema otrokoma živim v majhnem stanovanju. Eden od njiju je invalid, ki ves čas potrebuje mojo pomoč. Kljub skromnemu življenju otrokoma ne morem zagotoviti vsega, kar potrebujeta. Zelo me skrbi.«
Navodila in pogoje uporabe storitve SMS donacije najdete tukaj.